Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, zaś w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele Stanisława” Wyspiańskiego. W 2018 r. na lekturę zostało wybrane „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Do Wielkiego Czytania w dniu 20.09.2018 r. włączyła się także nasza Szkoła Podstawowa w Manasterzu. Uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się przed budynkiem szkoły i wysłuchali fragmentów powieści.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).